Jak zrychlit práci s datovou schránkou? Díky Variu to půjde jedna radost

Jak zrychlit práci s datovou schránkou? Díky Variu to půjde jedna radost

Dvě hodiny pracujete ve Variu, pak posíláte datovou schránkou informace na úřad a vrátíte se opět k Variu. Jenže jste na něco zapomněli, musíte všeho nechat a honem zpátky do datové schránky.

Dvě hodiny pracujete ve Variu, pak posíláte datovou schránkou informace na úřad a vrátíte se opět k Variu. Jenže jste na něco zapomněli, musíte všeho nechat a honem zpátky do datové schránky.

Řešení takových nepříjemných situací můžete klidně hodit za hlavu. Komunikovat přes datovou schránku je teď o dost snazší – zvládnete to totiž přímo ve Variu. Stačí jen použít agendu Datové schránky.

Jak na datovou schránku ve Variu

  1. Je potřeba mít založenou datovou schránku zřizovanou Ministerstvem vnitra ČR. S Variem můžete propojit i více schránek – jen nezapomeňte, že je potřeba pro každou zvlášť zřídit knihu.
  2. Nainstalujte si agendu Datové schránky v programu Altus Vario.
  3. Posílejte a přijímejte úřední dokumenty přímo z Varia.

Formuláře a dokumenty, které zpracováváte ve Variu, můžete odeslat ze systému rovnou na úřad a ušetřit si tak zbytečné mezikroky. Pokud o datové schránce teprve přemýšlíte, je nejvyšší čas si ji zřídit – má totiž stejnou váhu jako úřední písemnosti doručované poštou, ale je o dost rychlejší.

Odesílejte a přijímejte zprávy rychle a bez chyb díky návodu

Datová schránka Varia funguje podobně jako e-mail. Při odesílání zprávy kliknete na možnost nový záznam, pak vyplníte údaje o odesílateli a příjemci a můžete přejít na vytváření zprávy s přílohou.

Na kartě pro odesílání zpráv vidíte důležité údaje, které je potřeba vyplnit.

 

Pokud potřebujete zkontrolovat nové zprávy, stačí kliknout v menu na možnost Stáhnout nové přijaté zprávy. Ty můžete stahovat i hromadně, přeposílat je či na ně rovnou odpovídat.

Na kartě pro přijímání zpráv vidíte přečtené i nepřečtené zprávy.

 

Rozdíl mezi klasickou datovou schránkou a schránkou Varia je nasnadě: budete mít stále k dipozici historii zpráv jako třeba v e-mailu. Klasická datová schránka staré zprávy postupně maže.

Kromě datových schránek můžete s úřady komunikovat i přes službu VREP s Českou správou sociálního zabezpečení a přes EPO s Českou daňovou správou. Stačí si nainstalovat doplněk Elektronická podání a hned odesíláte třeba přiznání k DPH nebo po registraci na příslušné okresní pracoviště České správy sociálního zabezpečení (OSSZ) formulář k nemocenskému pojištění.