Poslanci zamítli výjimky z EET pro on-line platby a pro podnikatele s paušálem

Poslanci zamítli výjimky z EET pro on-line platby a pro podnikatele s paušálem

Majitelé e-shopů a drobní živnostníci dlouho čekali, jak to dopadne s výjimkami z EET, které na konci listopadu navrhl ministr financí Andrej Babiš. V pátek 13. ledna se sice dočkali, ale výsledek nikoho nepotěšil . Ani jedna z výjimek totiž v poslanecké sněmovně neprošla.

Majitelé e-shopů a drobní živnostníci dlouho čekali, jak to dopadne s výjimkami z EET, které na konci listopadu navrhl ministr financí Andrej Babiš. V pátek 13. ledna se sice dočkali, ale výsledek nikoho nepotěšil. Ani jedna z výjimek totiž v poslanecké sněmovně neprošla.

Až 1. března vypukne druhá vlna elektronické evidence tržeb, zapojí se do ní maloobchodníci, velkoobchodníci i podnikatelé z e-commerce. V dalších fázích, kdy dojde na řemeslníky nebo na svobodná povolání, budou muset evidovat i ti nejmenší podnikatelé.

Připomeňme si, které EET výjimky byly součástí projednávaného daňového balíčku.

  1. On-line platby kartou a přes platební brány

Podnikatelé i lidé z Asociace pro elektronickou komerci (APEK) dlouhodobě upozorňovali na složitost e-commerce. Příkladem jsou platební brány.

Čeští obchodníci používají různé brány, které vlastní a spravují lidé z celého světa – nejde jen o tuzemské týmy, které by se na EET mohly připravit. Platební brány navíc neinformují o tržbě ihned, ale pošlou podnikateli peníze na účet třeba jen jednou denně, a tak nelze vystavit účtenku včas. I proto e-shopy bojovaly za vyjmutí z elektronické evidence tržeb.

  1. Osvobození od EET pro podnikatele, kteří platí paušální daň

Živnostníci, kteří si vydělají do 250 tisíc korun ročně, mohli získat úlevu od EET. Stačilo by sjednat si paušální daň a platit státu každý rok předem dohodnutou daň. Kromě toho, že by se podnikatelé zbavili papírování s daňovými přiznáním, nemuseli by řešit ani registrační pokladny.

EET je pro e-shopy problém. Kdy bude řešení?

Platby z účtu na účet pod EET nadále nespadají. To platí i pro dobírky – pokud dopravce posílá peníze z dobírek na účet, nemusí podnikatel elektronicky evidovat. Díky tomu možná dobírky opět získají na oblíbenosti.

Platby kartou i přes platební brány obchodníci budou muset evidovat. Finanční správa ale nevydala jasnější pokyny pro e-commerce. „Nyní musíme vyřešit nejen ve spolupráci se státní správou, jak postupovat při evidenci tržeb u on-line platebních metod v praxi. Pro e-shopy se jedná o velké technické komplikace,” řekl ředitel APEK Jan Vetyška.

Vario je na elektronickou evidenci připravené už od listopadu díky agendě EET konektor. Problém ale mají e-shopy, které nezvládnou odeslat informace o tržbě okamžitě, aby mohlo Vario včas vystavit účtenku. „Obchodníci mají ze zákona povinnost okamžitě zaevidovat platby. To je ale v praxi neslučitelné s technickými možnostmi a reálným fungováním e-shopů,” uvedla obchodní ředitelka Altusu Radka Aschenberennerová. Platba kartou on-line přitom patří k nejpohodlnějším a mezi českými zákazníky stále oblíbenějším platebním metodám.