Zjednodušte výrobu. Pomůže automatický přehled o skladu a zakázkách

Zjednodušte výrobu. Pomůže automatický přehled o skladu a zakázkách

Jak uspořádat výrobní proces, mít pod kontrolou stav zdrojů i objednávky zákazníků? Pokud ve vaší firmě zpracováváte výrobu a související procesy ručně nebo naopak v příliš složitém systému, přečtěte si více o modulu Výroba.

Výroba se jednoduše popíše, ale složitěji zajišťuje. S přeměnou zdrojů na finální výrobky totiž souvisí spousta dalších kroků:

  • evidence požadavků zákazníků,
  • kontrola a doplňování skladu materiálu,
  • plánování výroby.

Součástí modulu je kromě velké i malá výroba, která zrychlí a zpřehlední výrobní postupy v malé a střední firmě.

Příklad s čajovými směsmi: pro koho se hodí malá výroba?

Modul zajišťuje bezproblémový postup celým kolečkem. Představte si to na následujícím příkladu.

Ve firmě Bezinka už 15 let úspěšně vyrábějí čajové směsi z léčivých bylin. Protože se jim daří, přijali letos nového člověka a mají už celkem 7 zaměstnanců. Na samotné výrobě není nic složitého: mají zavedené postupy a vyzkoušené recepty. Výpočet ceny za práci a za finální výrobky také není komplikovaný.

Každý bylinný čaj je specifický. Jiné složení mají čaje proti nachlazení, na posílení imunity nebo k léčbě žaludečních potíží. Konkrétní objednávky se odvíjí od toho, jaké mají koncoví uživatelé alergie a po čem je právě největší poptávka.

Protože je výroba snadná, ale objednávky nárazové a někdy atypické, využijí ve firmě Bezinka malou výrobu. Modul přijme zakázku od klienta, zkontroluje stav skladu a ihned dá zaměstnancům vědět, které suroviny chybí – funguje jako interní dodavatel.

Modul malá výroba je ideální pro firmy, které mají podobně jako Bezinka jednoduchou výrobu a potřebují celý proces zautomatizovat. Malá výroba se hodí pro firmy zabývající se:

  • kompletací výrobků ze součástek,
  • přípravou směsí koření či kaší
  • nebo například výrobou nábytku či hraček.

Zadejte ceníky a rozdělte si práci

Modul Výroba se skládá ze 3 agend:

  1. Výroba,
  2. Kusovníky
  3. Operace.

V malé výrobě máte k dispozici první dvě agendy.

Při výrobě nenáročných produktů stačí agenda Výroba. Vystavíte v ní příslušné doklady, sledujete plnění zakázky a nastavíte třeba i demontáž výrobku.

Tato agenda zajišťuje celé řízení procesů okolo výroby. Spočítáte v ní nákladovou cenu výrobku a zajistíte suroviny pro výrobu z vlastního skladu. Pokud zjistíte, že nějaký materiál chybí, přes systém jej doobjednáte.

Přímo v agendě také několika kliknutími vydáte materiál  a přijmete hotový výrobek. O dokončení vás systém včas informuje – pokud už na hotový výrobek čeká zákazník, agenda vás upozorní, že je třeba prodej dokončit.

V agendě Kusovníky pracujete s konkrétním výrobním procesem. Zadáváte suroviny a komponenty, které používáte. Můžete si také určit, kdy do výroby zahrnete vybrané suroviny a kdy je opět z výroby vyloučíte. Komponenty zadáváte do kusovníků hned několika způsoby.

Pokud se vám ale v malé výrobě příliš nechce pracovat se složitějšími kusovníky, vůbec do nich nemusíte vstupovat. Díky tomu, že komponenty výrobku jednoduše složíte i na kartě produktu v katalogu, je pro vás práce v agendě Kusovník volitelnou možností.

Kromě jednoduché výroby zajišťuje Vario také velkou výrobu, která je ideální pro větší firmy s náročnějšími výrobními postupy a normami. Článek o velké výrobě pro vás připravujeme v červenci. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru, ať ho nezmeškáte.